Skip to main content

Çip Bebek Nedir?

Çip Bebek Nedir Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, korunmasız ilişkiye rağmen 1 yıl sonunda henüz gebelik elde edemediyse kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalılar. İlk fizik muayenenin ardından yapılacak ultrasonografik muayene ile değerlendirilmesi gereken ilk parametre yumurtalıkların sağlıklı yumurta büyütüp büyütemediği ve yumurtlamanın gelişip gelişmediğidir. Bu değerlendirmenin ardından yumurtayı dölleyecek sperm sayı ve kalitesi kontrol edilir. 3. aşamada tüplerin açıklığı kontrol edilir. Gerekli laboratuvar tetkiklerinin de sonuçları değerlendirildikten sonra hangi yardımcı üreme tekniği seçileceğine karar verilir. Yumurta takibi, aşılama, tüp bebek gibi yöntemlerden hangisini uygulayacağına hekim karar verir ve aileye detaylı bilgilendirmesini yapar.

Menide spermin çok az ya da hiç olmaması (azoospermi), tüplerin tamamen kapalı olması, yumurtalık rezervinin çok düşük olması gibi durumlarda direkt tüp bebek tedavisi önerilebilirken diğer durumlarda yumurta takibi ya da aşılama tedavisi uygulanabilir.

Çip Bebek Nedir?

Aşılama uygulamaya karar verildikten sonra hastaya yaklaşık 10 günlük yumurta büyütücü ilaç veya tercihen iğne tedavisi başlanır. Yumurtaların istenilen boyuta gelmesini takiben yumurta çatlatma iğnesi ile yumurtlama (ovulasyon) tetiklenir. Bu iğneden 36 saat sonra eşin vermiş olduğu meniden hazırlanan spermin ince bir kateter yardımıyla rahime bırakılması ile sonuçlanan bir süreçtir.

 Aşılama işleminde sperm hazırlama aşaması mikro akışkan çip teknolojisi kullanılarak uygulanıyorsa çip bebek olarak isimlendirilir. Anne rahminde spermler yumurtaya ulaşmak için mikro kanallar üzerinde içgüdüsel olarak birbirleri ile yarışır ve içlerinden en kaliteli sperm yumurtayı döller. Mikro akışkan çipler de bundan esinlenilerek üretilmiş olup spermler için aynı ortam mikro akışkan biyofiziği ve dinamiği kullanılarak oluşturulmuştur. Böylece çipe konulan spermlerden morfolojik yapısı bozuk olanlar, hızı yetersiz olanlar, DNA yapısı(genetiği) bozuk olanlar elenirler ve oksidan strese en az maruz kalan en kaliteli spermler çip sayesinde elde edilmiş olunur. Kaliteli sperm eldesi elbette ki tedavi başarılarını da anlamlı şekilde yükseltmektedir.

Günümüz teknolojisi ile uygulamış olduğumuz ‘çip bebek’ yöntemi daha çok ailenin hasretle bekledikleri bebekleri ile kavuşmasına vesile olmakta ve bizlerin de onların mutluluğuna ortak olma şansımızı arttırmaktadır.

Sizler de ÇİP BEBEK ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Düzenli olarak muayene olmayı unutmayın. Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım.

Randevu için: +90 530 354 93 90 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz.

Kadın hastalıkları ve Doğum ile ilgili tüm hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Merak ettikleriniz için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Op.Dr. İpek Demir

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım.

Hayatınızdaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de hamilelik sürecidir. Anne adaylarıyla birlikte bu süreci bebekleri ve kendileri açısından sağlıklı tamamlayabilmeleri için çalışıyoruz.