Skip to main content

Bebeğimin cinsiyetini belirleyebilir miyim sorusuna kesin olarak evet diyemesek de bazı noktalara dikkat etmeniz istediğiniz cinsiyette bir bebek sahibi olma ihtimalinizi artırabilir.

Bebeğinizin cinsiyetini kesin olarak belirleyemezsiniz fakat birtakım istatistikler göstermiştir ki hamile kalmadan önce dikkat edeceğiniz şeylerle istediğiniz cinsiyete sahip bir bebek sahibi olma şansınızı arttırabilirsiniz.

Bebeğinizin cinsiyetinin ne olacağı yumurta hücresini dölleyen spermin cinsine göre hamile kalmadan önceki döllenme anında belirlenir. Eğer yumurtayı X kromozomu taşıyan bir sperm döllerse kız bebek, Y kromozomu taşıyan bir sperm döllerse erkek bebek sahibi olacaksınız demektir.

Erkek genleri taşıyan Y kromozomlu spermler daha küçük, hassas ve hızlıyken, dişi genler taşıyan X kromozomlu hücreler daha büyük, güçlü ve yavaştır. Y kromozomlu hücreler hızlı olsalar da X kromozomlu hücrelere göre daha kısa süre canlı kalırlar.

Bu sebeple döllenme şansının en yüksek olduğu yumurtlama günlerinde ilişkiye girildiğinde erkek bebek sahibi olma şansınız artar. Yumurtlama zamanının 3 gün öncesinde girilen ilişkide daha dayanıklı olan X kromozomlu spermlerin yumurtayı dölleme ihtimali artacaktır ve bu da kız bebek sahibi olma şansınızı arttırır.

Sağlıklı bir gebelik süreci dilerim…

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım. Randevu için: +90 530 354 93 90 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz. Kadın hastalıkları ve Doğum ile ilgili tüm hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz. Merak ettikleriniz için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Op.Dr. İpek Demir

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım.

Hayatınızdaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de hamilelik sürecidir. Anne adaylarıyla birlikte bu süreci bebekleri ve kendileri açısından sağlıklı tamamlayabilmeleri için çalışıyoruz.