Skip to main content

Hamilelikte kaşıntı pek çok kadının şikayet ettiği bir durumdur. Bu dönemde yükselen östrojen hormonunun cilt hassasiyetini arttırması sebebiyle kaşıntı şikayeti sıkça gözlenebilir. Bunun yanında özellikle 20. Haftadan sonra genişleyen göbek, bel ve meme çevresinde gerilme ve esnemeye bağlı olarak daha sık görülür.

Hamilelikte kaşıntı şikayetini azaltmak için öncelikle kaşıntının neden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Hamilelikte hafif kaşıntı genellikle endişelendirecek bir şikayet olmamakla birlikte, bu dönemde yükselen hormonların karaciğeri etkilemesi sebebiyle de kaşıntı problemi yaşanabilir. Buna gebelik kaşıntısı ya da gebelik kolestazı adı verilir. Bu durumu aylık muayenelerinizde gebelik takibinizi yapan doktorunuza danışmanız doğru tanı ve tedavi için önemlidir.

Doktorunuzun tedaviye gerek görmediği hafif kaşıntı şikayetini azaltmak için yapabilecekleriniz👇

👉Kilo artışına ve cildin gerilmesine bağlı kaşınmalarda, doktorunuz tarafından tavsiye edilen nem kaybını önleyecek nemlendirici kremlerin ve doğal içerikli yağların masaj yaparak uygulanması kaşıntı şikayetinizi azaltabilir.
👉Vücudun nem dengesini koruması için hamilelik döneminde su tüketimine dikkat edilmeli ve günde en az 2 litre su içilmesi gerekmektedir.
👉Hamilelik döneminde seçilen kıyafetlerin sıkmayan, bol, rahat ve pamuk gibi doğal materyallerden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.
👉Kimyasal içerikli kozmetik ürünlerden uzak durarak hamilelik döneminde doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.
👉Kaşınan bölgenin sürekli olarak kaşınmaması gerekir, kaşımak cilt tahribatını arttıracağı için kaşınma ihtiyacını daha da arttırcaktır.
👉Çok sıcak suyla duş almak da kaşınma ihtiyacını arttıracağı için soğuğa yakın ılık su ile duş alınmalıdır.

Sağlıklı bir hamilelik süreci dilerim.

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım. Randevu için: +90 530 354 93 90 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz. Kadın hastalıkları ve Doğum ile ilgili tüm hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz. Merak ettikleriniz için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Op.Dr. İpek Demir