Skip to main content

Hamilelikteki son 3 aylık dönem yani 3. trimester 27. haftadan 40.haftaya kadar olan dönemi kapsar. 3. trimester bebeğinizin artık dünyaya geleceği zaman için son hazırlıkların yapılacağı dönemdir. Bu dönem aynı zamanda hem sizin hem de bebeğinizin fiziksel olarak en hızlı değişim yaşayacağı dönemdir.

3. trimester döneminde bebeğinizin organ, kas ve kemikleri tamamen gelişmiş olacaktır. Bu dönemde bebeğinizin cildinin alt kısmı, organlarının ve kaslarının altı yağlanacak ve kilosu hızlı bir şekilde artacaktır. Bebeğinizin dış dünyada nefes almasını sağlayacak olan akciğer gelişimi bu dönemde halen devam etmektedir. Kas ve sinir sistemi tamamen gelişmiş olup, daha bilinçli hareket etmesini sağlayan beyin hücreleri doğuma kadar artmaya devam edecektir. Bebeğinizin cilt yüzeyinde vücudunun ısı kontrolünü sağlamaya ve cildini nemli tutmaya yarayan beyaz renkli Vernix Caseosa tabakası oluşmuştur. Vernix Caseosa aynı zamanda doğum esnasında bebeğinizin doğum kanalından geçişini de kolaylaştıracaktır.

Hamilelikte 3. trimester dönemi vücudunuzun en büyük değişimi yaşadığı dönemdir. Bu dönemde hem sizin hem de bebeğinizin kilo alımının hızlanması sebebiyle karnınız oldukça büyümüş olacaktır. Bu sebeple nefes darlığı, kalça, sırt ve bel ağrısı, kramp, hazımsızlık, mide yanması, kabızlık ve uyku problemleri gibi birtakım fiziksel zorlanmalar yaşayabilirsiniz. Hamileliğinizin son 3 aylık döneminde yalancı kasılmalar (Braxton Hicks) hissedebilirsiniz. Bu kasılmalar doğum için vücudunuzun yaptığı bir çeşit provadır ve gerçek doğum kasılmalarından farklı olarak sık ve düzenli değillerdir.

Bu dönemin sonunda 9 aylık hamilelik serüveniniz sonlanırken, siz de bebeğinize kavuşmuş olacaksınız.

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım. Randevu için: +90 530 354 93 90 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz. Kadın hastalıkları ve Doğum ile ilgili tüm hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz. Merak ettikleriniz için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Op.Dr. İpek Demir

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım.

Hayatınızdaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de hamilelik sürecidir. Anne adaylarıyla birlikte bu süreci bebekleri ve kendileri açısından sağlıklı tamamlayabilmeleri için çalışıyoruz.