Skip to main content

Birçok anne adayı gebelikte tarama testleri konusunda endişeli olabilir. Özellikle ilk gebeliklerde anne adayı süreci bilmediği için hangi testi hangi hafta yaptıracağını bilemez ve testleri kaçırmaktan tedirgin olur. Gebelikte her tarama testinin yapıldığı belirli haftalar vardır. Sizler için kısa bir şekilde özet yapalım:

9. haftadan itibaren anne kanında bebeğin genetik yapısının incelendiği genetik testler yaptırabilir, zorunlu değildir, ailenin tercihidir.

11. ve 14. hafta arası: İkili tarama testi yapılır.(Bu testler zorunlu değildir, aile isterse yaptırabilir)

16. ve 20. hafta arası: Üçlü tarama testi yapılır.(Bu testler zorunlu değildir, aile isterse yaptırabilir)

Yine 16. ve 20. hafta arası doktorunuz talep ederse dörtlü tarama testi yapılır.

20. – 24. hafta arası: Ayrıntılı ultrason yapılır.

24. – 28. hafta arası: Şeker yükleme testi yapılır.

28. hafta: Kan uyuşmazlık iğnesi yapılır. (Anne kan grubu negatif, baba kan grubu pozitif olan çiftler için)

32. hafta: Çalışan anne adayları için çalışır veya çalışamaz raporu verilir. (Covid sürecinde resmi kurumlarda çalışanlar için 24. haftaya alındı.)

32. hafta: NST (Bu hafta 32, 33, 34 gibi takip eden doktorunuz tarafından belirlenir. Biz kliniğimizde genellikle 32. haftada NST takibine başlarız.)

37. hafta: Yine çalışan anne adayları için çalışamaz raporu yazılır.

38. hafta: Çatı muayenesi yapılarak normal doğuma uygunluk değerlendirilir. Bu fikir de gebeliğinizi takip eden doktorlar arasında farklılık gösterebilir, 38, 39, 40 veya sancı başlangıcında kontrol şeklinde farklı uygulamalar olabilir.

Tüm anne adaylarımıza sağlıklı bir gebelik ve mutlu bir doğum öyküsü dileğiyle…

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım. Randevu için: +90 530 354 93 90 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz. Kadın hastalıkları ve Doğum ile ilgili tüm hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz. Merak ettikleriniz için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Op.Dr. İpek Demir

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım.

Hayatınızdaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de hamilelik sürecidir. Anne adaylarıyla birlikte bu süreci bebekleri ve kendileri açısından sağlıklı tamamlayabilmeleri için çalışıyoruz.