Skip to main content

Sağlıklı ve keyifli bir hamilelik için dikkat etmeniz gereken konuların başında hamilelikte uyku kalitesi gelir. Hamilelik döneminde yaşadığınız fiziksel ve hormonal değişimler birçok şeyi olduğu gibi uyku kalitenizi de etkiler. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için iyi dinlenebilmeniz ve verimli bir uyku uyumanız oldukça önemlidir. Hamileliğinizin ilk 3 aylık döneminde bulantı ve halsizlik sebebiyle uyku problemi yaşayabileceğiniz gibi son 3 aylık döneminde de yaşadığınız fiziksel değişimler sebebiyle hamilelikte uyku kalitesi azalabilir. Bu dönemi en kolay şekilde atlatmak için:

1. Kafeini azaltın. Çay, kahve, kola ve çikolata gibi kafein içeren yiyecekleri çok fazla tüketmeniz gece uykuya dalmanızı zorlaştırarak uyku problemi yaşamanıza neden olabilir. Özellikle hamilelik döneminde kafein içeren yiyecekleri sınırlı olarak tüketmeniz çok önemlidir.

2. Hareket edin. Gündüzleri en az yarım saatlik bir yürüyüş veya hafif tempolu bir egzersiz uykuya dalmanızı kolaylaştıracak ve uyku kalitenizi arttıracaktır.

3. Ekran maruziyetinizi azaltın. Özellikle gece geç saatlerde mavi ışığa maruz kalmak sirkadiyen ritminizi bozarak uyku problemi yaşamanıza sebep olabilir. Yatmadan en az 2 saat önce tüm elektronikleri kapatın.

4. Fazla kilo alımından kaçının. Hamilelik döneminde hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için aşırı kilo alımından kaçınmanız daha az uyku problemi yaşamanızı sağlayacaktır.

5. Uyku saatlerinizi düzenleyin. Her gün hemen hemen aynı saatlerde yatağa gidin ve kendinize en az 8 saat uyuyacak şekilde bir uyku düzeni oluşturun.

6. Sol tarafınıza yatın. Hamilelikte artan vücut ağırlığınız ve kalbe doğru kan akışının artması sebebiyle sol tarafınıza yatmanız önerilir. Sal tarafınıza doğru yatarak uyumak hamilelik dönemindeki en ideal uyku pozisyonudur.
7. Uykudan önce yatağa uzandığınızda birkaç dakikalık nefes egzersizleri yaparak kan basıncınızı düzenleyebilir ve zihninizi tazeleyerek daha verimli ve kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.

Hamilelik döneminde rahat ve huzurlu uykular uyumanız dileğiyle…

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım. Randevu için: +90 530 354 93 90 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz. Kadın hastalıkları ve Doğum ile ilgili tüm hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz. Merak ettikleriniz için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Op.Dr. İpek Demir

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım.

Hayatınızdaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de hamilelik sürecidir. Anne adaylarıyla birlikte bu süreci bebekleri ve kendileri açısından sağlıklı tamamlayabilmeleri için çalışıyoruz.