Skip to main content

Doğumun başladığını nasıl anlarım? Gerçek doğum belirtileri nelerdir? soruları her hamile kadının sorduğu soruların başında gelir.

🤰🏼Doğum başladığında sancılardan önce birtakım belirtiler meydana gelir. Doğumdan önce yaşayacağınız fiziksel değişimler ve gerçek doğum belirtileri doğumdan birkaç hafta önce başlayabileceği gibi birkaç saat önce de başlayabilir. Bazı gerçek doğum belirtileri doktor muayenesiyle anlaşılabilirken bazılarını kendi kendinize de farkedebilirsiniz.

🤰Doğumun yaklaşmasıyla birlikte en sık görülen belirti kasıklarınızda hissedeceğiniz adet sancısına benzer krampların artmasıdır. Braxton Hicks adı verilen bu kasılmalar doğum yaklaştıkça sıklaşabilir ve şiddetlenebilir. Özellikle sık ve düzenli kasılmalar doğumun en önemli habercisidir.

🤰Vajinal akıntınızda değişiklik olabilir. Doğum yaklaştıkça vajinal akıntınız arttığını ve koyulaştığını gözlemleyebilirsiniz.

🤰🏼 Rahim ağzının incelmeye ve açılmaya başlamasıyla rahim girişini tıkayan müköz sıvının yerinden çıkarak pembe kırmızı renkte sıvı gelmesi doğumun belirtilerinden kabul edilir. Nişan gelmesi olarak bilinen bu durum genellikle doğumun 24 saat içinde başlayacağı anlamına gelir. Fakat nişan gelmesinin ardından doğum için birkaç gün vaktiniz de olabilir.

🤰🏼Doğumların %15’inde doğum sancıları başlamadan önce amniyotik sıvı gelmesi görülebilir. Su gelmesi olarak bilinen bu durum ağrıya ve sancıya sebep olmasa da en kısa süre içinde doktorunuza haber vermeniz ve bir hastaneye başvurmanız için çok önemli bir işarettir.

Gerçek doğum belirtileri yaşadığınızı düşündüğünüz anda hemen doktorunuza haber vermeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim.

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım. Randevu için: +90 530 354 93 90 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz. Kadın hastalıkları ve Doğum ile ilgili tüm hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz. Merak ettikleriniz için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Op.Dr. İpek Demir

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım.

Hayatınızdaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de hamilelik sürecidir. Anne adaylarıyla birlikte bu süreci bebekleri ve kendileri açısından sağlıklı tamamlayabilmeleri için çalışıyoruz.