Skip to main content

Hamilelikteki ikinci 3 aylık dönem yani 2. trimester 14. haftadan 26. Haftaya kadar olan dönemi kapsar. Bu dönem gebeliğin en keyifli dönemi olarak kabul edilir. 1. trimesterda düşen enerjiniz bu dönemde yerine gelmiştir. Artık vücudunuzun hamileliğe ve değişen hormonlara uyum sağlamasıyla birlikte 1. trimesterda yaşamış olduğunuz halsizlik, bulantı, kusma vb. rahatsızlıklarınız azalmaya başlayacaktır.

2. trimester döneminde bebeğinizin gelişimi ve büyümesi de hızla devam etmektedir. Artık ayak ve el bilekleri oluşmuş, el ve ayak parmakları birbirinden ayrılmış ve yüz hatları neredeyse tamamen şekillenmiş durumdadır. Bebeğiniz içinde yüzmekte olduğu amniyotik sıvıyı yutarak doğumdan sonraki hayatta hazırlık olarak burnu ve ağzıyla nefes alma antrenmanları yapar. Bu dönemde kemikleri ve kasları güçlenen bebeğinizin hareketleri artık çok daha belirgindir ve sizin tarafınızdan da hissedilmeye başlayacaktır.

Hamilelikte 2. trimester dönemi genellikle enerjik ve keyifli bir dönem olarak kabul edilir. İlk dönemdeki rahatsızlıklar ortadan kalkmış ve bebek henüz çok fazla büyümemiş olduğu için son dönemdeki zorluklar henüz başlamamıştır. Yine de herkesin bünyesi ve her hamilelik farklıdır, bu sebeple bulantı, yorgunluk, gaz, mide yanması gibi şikayetleriniz devam ediyor olabilir. Bu dönemde en sık karşılaşılan durumlardan biri ise iştah artmasıdır. Hızla büyümekte olan bebeğinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve besinleri karşılamak için iştahınız artabilir. Bu dönemde gereksiz kilo alımından kaçınmak için besin değeri yüksek gıdaları tercih ederek dengeli ve sağlıklı beslenmeyi sürdürmeniz önemlidir.

Bu dönemde bebeğiniz günden güne büyürken siz de sağlıklı ve keyifli hamileliğinizin tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım. Randevu için: +90 530 354 93 90 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz. Kadın hastalıkları ve Doğum ile ilgili tüm hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz. Merak ettikleriniz için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Op.Dr. İpek Demir

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım.

Hayatınızdaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de hamilelik sürecidir. Anne adaylarıyla birlikte bu süreci bebekleri ve kendileri açısından sağlıklı tamamlayabilmeleri için çalışıyoruz.