Skip to main content

Hamilelik her biri 3 ay süren 3 trimesterdan oluşan 40 haftalık bir süreçtir. Hamilelikte 1. trimester ilk haftadan 13. haftaya kadar olan dönemi kapsar. Kulağa garip gelse de hamileliğinizin ilk 2 haftasında aslında hamile değilsinizdir. Döllenmenin hangi tarihte olduğu kesin olarak bilinemeyeceğinden hamilelik başlangıcınız son adet tarihinizin ilk gününden itibaren kabul edilir. Hamileliğin ilk 2 haftasında vücudunuz hamile kalmak için hazırlık yapar ve 3. haftada gerçekleşen döllenme ile birlikte hamilelik resmen başlar. Bu süreçten sonra hamilelik hormonları devreye girer ve sabah bulantıları, memelerde büyüme ve ağrı, aşırı yorgunluk ve uyku hali, sık idrara çıkma isteği, mide yanması ve aşerme gibi belirtiler gözükmeye başlayabilir.

1. trimester döneminde, döllenen yumurta hızlıca bölünmeye başlar, 7 gün kadar bir süre sonra rahim duvarına yerleşir ve göbek bağı, plasenta ve amniyotik kese oluşumu başlar. Bu dönem hamilelik sürecinizdeki en önemli dönemdir çünkü embriyoda çok önemli değişiklikler meydana gelir ve bebeğinizin hayati organları şekillenmeye başlar. İlk trimesterda bebeğiniz yaklaşık 6 cm’dir ve karnınızın içinde ellerini ve ayaklarını hareket ettirmeye başlamıştır. 1. trimester döneminin sonunda bebeğinizin hem kalp, akciğer, böbrek gibi hayati iç organları hem de kol, bacak, yüz gibi temel fizyolojik özellikleri şekillenmiş olacaktır. Sonraki aylarda da fiziksel gelişim devam edecektir.

1. trimester döneminde hamilelikten kaynaklanan aşırı hormonal değişim sebebiyle kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Bu dönemde yürüyüş, yoga ve yüzme gibi hafif egzersizler yapmak yorgunluk şikayetlerinizi azaltabilir ve daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. İlk 3 aylık dönemde bulantı sıkıntısı yaşıyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilir, sindirimi kolay ve az yağlı yiyecekler seçmeye özen gösterebilirsiniz.

Bu dönemde bebeğiniz günden güne büyürken siz de sağlıklı ve keyifli hamileliğinizin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım. Randevu için: +90 530 354 93 90 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz. Kadın hastalıkları ve Doğum ile ilgili tüm hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz. Merak ettikleriniz için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Op.Dr. İpek Demir

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım.

Hayatınızdaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de hamilelik sürecidir. Anne adaylarıyla birlikte bu süreci bebekleri ve kendileri açısından sağlıklı tamamlayabilmeleri için çalışıyoruz.