Skip to main content

Hamileliğinizi ilk öğrendiğiniz andan itibaren bebeğinizi ve onunla kuracağınız eşsiz bağı düşünerek hamilelik döneminde bebeğimle bağ kurma yöntemleri nelerdir diye merak ediyor olabilirsiniz.

Peki bağ kurmanın bebeğinizin gelişimi için çok önemli olduğunu ve bebeğinizle bağ kurmak için doğmasını beklemenize gerek olmadığını biliyor musunuz? Bebeğinizle aranızdaki bağ o daha doğmadan çok önce başlar ve daha bebeğiniz doğmadan onunla aranızda güvenli bağ oluşturabileceğiniz birçok yöntem vardır.

Anne bebek arasındaki güvenli bağ daha anne karnındayken başlar. Onu düşündüğünüz ve hayal ettiğiniz her an bu bağ daha da kuvvetlenir. Aranızdaki bu bağı daha doğmadan güçlendirmek için sizin de yapabileceğiniz birçok şey vardır.

1- Karnınıza masaj yapın. Bebeğinizi hayal ederek karnınızı okşamanız bebeğinizin sizin dokunuşlarınızı hissetmesini sağlayarak rahatlamasını sağlayacaktır.

2- Bebeğinizle bol bol konuşun ve şarkılar söyleyin. Bebeğiniz sizin sesinizi tanıdıkça size daha da bağlanacaktır.

3- Bebeğinizi düşünerek nefes egzersizleri, yoga ve meditasyon yapın. Bebeğinize sevgi ve şefkat gönderin.

4- Bebeğinizin ultrason resmini görebileceğiniz bir yerde tutun ve sık sık fotoğrafına bakın.

5- Bebeğinize yanıt verin. İletişim daha anne karnında başlar. O sizi tekmelediğinde siz de tekmenin geldiği yöne doğru hafifçe geri dürtün. Bunun bir oyuna dönüştüğünü göreceksiniz.

6- Babasının da bebeğinizle bağ kurmasına yardımcı olun. Onunla konuşmasına, şarkı söylemesine ve masal anlatmasına fırsat tanıyın. Böylece bebeğiniz doğduğunda hem annesinin hem babasının sesini tanıyabilir.

Sağlıklı ve keyifli bir hamilelik geçirmenizi dilerim.

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım. Randevu için: +90 530 354 93 90 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz. Kadın hastalıkları ve Doğum ile ilgili tüm hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz. Merak ettikleriniz için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Op.Dr. İpek Demir

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım.

Hayatınızdaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de hamilelik sürecidir. Anne adaylarıyla birlikte bu süreci bebekleri ve kendileri açısından sağlıklı tamamlayabilmeleri için çalışıyoruz.