Skip to main content

Gebelik şekeri, diyabet hastalığının ilk defa gebelik sırasında ortaya çıkmasıdır. Bu gebelerin bir kısmında da aslında altta yatan ve tanı konmamış bir diyabet başlangıcı olabilir.

Gebelik şekeri hastalığının tanısı şeker tarama testi sayesinde kanda yüksek şeker seviyelerinin tespiti ile koyulmaktadır.

Günümüz medyasında bilimsellikten uzak birçok beyan olmasına rağmen bu hastalığın tanısını koymakta uluslararası bilim kurullarının ve Türk Jinekoloji ve Obstetri Derneğinin de belirtmiş olduğu gibi şeker tarama testi kullanılmaktadır.

Hamileliğin 24-28. haftaları arasında önerdiğimiz bu test iki şekilde yaptırılabilir. Hastanın durumuna ve doktorunun tercihine göre 50 gr glikoz yükleme sonrası şeker değerlendirmesi veya 75 gr glikoz yükleme sonrası şeker değerlendirmesi şeklinde uygulanabilir.

Şeker tarama testi sayesinde gebelik şekeri tanısını koyabilmek gerçekten çok önemlidir. Çünkü gebelikte şeker hastalığı iri bebek, doğum travması, doğumda omuz takılması, ölü doğum gibi birçok doğum riskini arttırdığı gibi doğum sonrası bebeklerde sarılık ve akciğer problemleri gibi birçok hastalığın da görülme sıklığını arttırmaktadır.

Medyada dolaşan yanıltıcı bilgiler nedeniyle testlerini yaptırmayan ve bu sebeple de tanı konamayan birçok gebe tüm bu risklerle karşı karşıya kalmaktadır.

Gebelik şekeri hastalığı tanısı koyulduktan sonra tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.  Gebelik şekeri hastalığının tedavisinde amaç kan şekeri değerlerini belirli bir aralıkta tutabilmektir. Bu sebeple gebelik şekeri tanısı alan gebelerin ilk olarak diyetleri düzenlenir.  Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeniyle birlikte tıbbi olarak bir sakınca yoksa yürüyüş veya yüzme gibi hafif egzersizler hastalığın tedavisinde çok önemlidir. Dengeli beslenme ve egzersiz düzeniyle, gebelik şekerinin anne ve bebek için oluşturabileceği riskler en aza indirilerek hastalık tedavi edilebilir.

Siz de bebeğinizi hayati öneme sahip bu risklerden korumak istiyorsanız, tanı konduğu anda tedavisi mümkün olan gebelikte şeker hastalığı ile ilgili gerekli tüm testlerinizi yaptırmalısınız.

Sağlıklı bir hamilelik süreci dilerim…

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım. Randevu için: +90 530 354 93 90 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz. Kadın hastalıkları ve Doğum ile ilgili tüm hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz. Merak ettikleriniz için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Op.Dr. İpek Demir

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım.

Hayatınızdaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de hamilelik sürecidir. Anne adaylarıyla birlikte bu süreci bebekleri ve kendileri açısından sağlıklı tamamlayabilmeleri için çalışıyoruz.