Skip to main content

Erken doğum belirtileri her gebe kadının bilinçlenmesi gereken bir konudur. Özellikle gebeliğin son 3 aylık döneminde erken doğum belirtileri konusunda bilinçli olmak hem bebeğin hem de annenin sağlığı için çok önemlidir.

Gebelik ortalama 40 hafta süren bir yolculuktur. Gebelik süreci 42 haftaya kadar uzayabileceği gibi daha erken de sonlanabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 37. gebelik haftasından önce doğumun gerçekleşmesi erken doğum olarak adlandırılır. Peki erken doğum belirtileri nelerdir?

❕Rahimde her 10 dakikada bir ya da daha sık görülen düzenli ve ağrılı kasılmalar
❕Karın bölgesinde adet sancısına benzer ağrılar
❕İshal, mide bulantısı ve sindirim sorunları
❕Sürekli devam eden sırt ve bel ağrısı
❕Vajinada artmış basınç hissiyatı
❕Vajinal kanama veya artmış vajinal akıntı
❕Bebeğinizin tekme ve hareketlerinde azalma

Bu belirtilerin görülmesi kesin olarak erken doğum yapacağınız anlamına gelmeyebilir. Fakat şiddeti ne olursa olsun erken doğum belirtilerini farkederseniz hemen doktorunuza haber vermeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileklerimle…

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım. Randevu için: +90 530 354 93 90 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz. Kadın hastalıkları ve Doğum ile ilgili tüm hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz. Merak ettikleriniz için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Op.Dr. İpek Demir

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım.

Hayatınızdaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de hamilelik sürecidir. Anne adaylarıyla birlikte bu süreci bebekleri ve kendileri açısından sağlıklı tamamlayabilmeleri için çalışıyoruz.