Skip to main content

Planlı bir şekilde hamile kalmaya karar verdiyseniz, vücudunuzu bu sürece hazırlamak için gebelik öncesi süreçte dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Öncelikle gebe kalmadan en az 3 ay önceden folik asit takviyesine başlamış olmak gerekir.Bu bebeğimizin beyin ve sinir dokusu oluşumu için olmazsa olmazdır.

Genel anlamda bir jinekolojik muayene yapılmalı ve rahim ve yumurtalıkların gebelik için uygun olup olmadığı ya da herhangi bir risk içerip içermediği kontrol edilmelidir.

Bazı enfektif ajanların vücudumuzda oluşturduğu bağışıklık seviyeleri kontrol edilmeli. Eğer yeterli antikor yanıtı tespit edilmezse gerekli aşılanma süreci gebelik oluşmadan başlatılmalıdır.

Gebelik öncesi kan seviyesi kontrol edilmeli. Düşük kan seviyesi  nedeniyle yaşanabilecek oksijenizasyon yetersizliği bebeğimizin sağlıklı gelişim sürecini olumsuz etkileyebilir. Gerekli görülürse optimal seviyeler oluşturulana kadar takviye başlamak gerekebilir.

Rutin kan tetkikleri ile böbrek  ve karaciğer fonksiyonları kontrol edilmelidir.

D vitamini seviyesi hem gebelik oluşmasında hem de gebeliğin devamında önemli rol oynadığı için mutlaka kontrol edilmelidir.

Tiroid fonksiyon değerlendirmesi de mutlaka bu süreçte bakılmalı ve anormal değerler tespit edildiğinde mutlaka tedavi başlanmalıdır. Çünkü tiroid hormon eksikliği birebir bebeğin zekasını etkileyen düzeltilebilir bir bulgudur.

Kan grubunuzu bilmiyorsanız mutlaka test yaptırıp, eşiniz ile kan grubu uyuşmazlığı olup olmadığını gebelik oluşmadan belirlemelisiniz.

İdrar tahlili kontrolü yaptırıp enfeksiyon varlığı mutlaka taranmalı. Çünkü ilk 3 ay gebelik kayıplarının sık sebeplerinden biri de tedavi edilmemiş ve saptanmamış idrar yolu enfeksiyonudur.

Psikolojik açıdan kendimizi hazırlamak ve gerekirse danışmanlık hizmeti almak da bu süreçte hamilelik, doğum ve bebek bakım süreçlerine hazırlanmak için oldukça önemlidir.

Sağlıklı ve keyifli bir hamilelik süreci dilerim…

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım. Randevu için: +90 530 354 93 90 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz. Kadın hastalıkları ve Doğum ile ilgili tüm hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz. Merak ettikleriniz için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Op.Dr. İpek Demir

Tüm Gebelik sürecinizde ve kadın hastalıkları kontrollerinizde yanınızdayım.

Hayatınızdaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de hamilelik sürecidir. Anne adaylarıyla birlikte bu süreci bebekleri ve kendileri açısından sağlıklı tamamlayabilmeleri için çalışıyoruz.